Робити помилки в полі і в зошиті — зовсім різні речі

16 листопада 2017
Дитячі мрії мають властивість здійснюватися, а поставлені цілі — реалізовуватися. Керуючий партнер адвокатського об’єднання IMG Partners Ігор Мельник розповів Agroportal про свої амбіції та досягнення в аграрному бізнесі, проблеми і ризики агросектору, а також про особисті виклики й «спортивні нормативи».

Ви юрист, але у 2011 році заснували ТОВ «Лоретта Агро». Чому вирішили займатися безпосередньо агровиробництвом? Як зробили перший крок і перейшли від теорії до практики?

Ігор Мельник: Почнемо з того, що, навчаючись на третьому курсі Львівського національного університету ім. І. Франка, я вже на 100% знав, що буду займатися приватною юридичною практикою. У 1998 році працював помічником в одній із львівських адвокатських контор, де ночами вивчав безліч документів, адже мені дійсно хотілося бачити практику зсередини. І вже наприкінці навчання я мав достатньо повне уявлення про свою професію.

Маючи практичного досвіду лише 10 місяців, у 2000 році я заснував свою юридичну компанію, яка зараз називається IMG Partners. З 2008-го ми почали тісно співпрацювати саме із аграрними клієнтами, на чому, власне, спеціалізуємось і зараз. З 2009 по 2014 рік обслуговували на той час один з провідних українських агрохолдингів як адвокатська компанія із широким спектром сервісних послуг.

Цей агрохолдинг на той період розширював свій земельний банк. І у нас з«явилася така авантюрна ідея — набрати земельний банк в Хмельницькій області і «продати» його. Але, як пізніше виявилося, ці землі були розташовані занадто далеко від головного земельного масиву холдингу.

Оскільки ми не продали ці землі, а розпочиналася весна, то потрібно було їх засівати. Тож почали самостійно це робити. Так і почалася історія «Лоретта Агро».

На сайті компанії зазначено, що вона «була започаткована у 2011 році як амбіційний проект». Скільки у вас землі в обробітку було у 2011 році, скільки зараз? На які культури робите ставку?

Ігор Мельник: Спочатку це було 120 га, які ми засіяли соєю. Сьогодні це понад 720 га, на яких ми вирощуємо сою, ячмінь, пшеницю, кукурудзу, цього року почали сіяти ще й соняшник. Можливо, досвідчені агрономи скажуть, що це неефективно, але мій принцип такий: потрібно спробувати, щоб знати, як це.

Чи можете озвучити результати збору урожаю, урожайність основних культур? Чи задоволені результатом?

Ігор Мельник: Певними полями задоволені. Розумієте, коли ми «скуповували» землі, то не мали на меті займатися агробізнесом. Два роки поспіль про прибуток не було й мови, але коли соя на третій рік дала гарний результат, я подумав, що на цьому дійсно можна робити бізнес. А вже у 2015 році була посуха… Це сезонний бізнес, раз на раз не випадає.

А ви не страхували свій урожай?

Ігор Мельник: На той час я був у зоні АТО, і для мене було важливіше вкладати ресурси в хлопців, а не в поле.

Куди збуваєте вирощену продукцію?

Ігор Мельник: Ми тісно співпрацюємо з ДПЗКУ. «Лоретта Агро» виконала умови за літніми контрактами щодо поставки пшениці до Китаю. Зараз виконуємо умови з поставки до цієї країни від 400 т кукурудзи. Ми беремо участь у таких програмах, щоб спробувати все. Це для мене свого роду спортивний норматив, який ми маємо виконати.

Дуже часто, женучись за прибутком, агровиробники «витискають» із землі все. Як ваша компанія турбується про якість ґрунтів?

Ігор Мельник: Земля — це базовий актив у цьому бізнесі, і ми це розуміємо. Зараз «Лоретта Агро» допомагає людям, ми приносимо користь суспільству. У нас є договори, підписані на 20 років вперед, тому нам дуже важливо турбуватися про землю. Ми постійно удосконалюємо умови договорів з нашими пайовиками, оновлюємо технічний парк. Цього року взяли у лізинг новий комбайн New Holland.

Чи мали ви практичний досвід ведення агробізнесу до цього, чи довелося вивчати усе безпосередньо у полі? Ви особисто долучаєтеся до процесу виробництва?

Ігор Мельник: Пишаюся тим, що, незважаючи на те, що я юрист-адвокат, сам зайшов у поле, що додатково допомогло зрозуміти своїх клієнтів. За всі 7 років ведення агробізнесу я збагатив свій багаж знань, адже постійно спілкуюся із різними виробниками та фермерами, ми обмінюємося досвідом та допомагаємо один одному.

Сьогодні можна почути багато критики щодо аграрної освіти: чи така вже вона необхідна, чи потрібно мати лише базову вищу освіту, а деталям можна навчитися безпосередньо на виробництві?

Ігор Мельник: Важко сказати, адже я не маю аграрної освіти. Проте в мене є менеджерський досвід, тому що 17 років керував адвокатською компанією. Без досвіду на адвокатській ниві мені було б важко організувати весь процес на «Лоретта Агро».

Можна мати агрономічну освіту і нічого не знати, а можна багато практикувати і не закінчувати виш. Це питання бажання: якщо ти хочеш — ти навчишся. Практика — це велика справа, адже робити помилки в полі і в зошиті — зовсім різні речі.

З якими проблемами та ризиками стикається сучасний український агровиробник?

Ігор Мельник: Найбільшим випробовуванням є погода. І тут виробник-передовик, який навчився «петляти між краплями», виграє. Варто враховувати також правильну інтерпретацію менеджерських технологій. Існують і штучні фактори, які перешкоджають фермеру розвиватися, зокрема, це складні юридичні умови, рейдерські атаки тощо.

Сьогодні усі говорять про рейдерські атаки. Чи ви стикалися з цією проблемою?

Ігор Мельник: Ми мали такий досвід. Зокрема, коли я був в зоні АТО, була спроба рейдерської атаки. Вони почали переманювати пайовиків та реєструвати подвійні договори. Проте ми це «відбили». Більше того, ми стикаємося з цим постійно як юристи та адвокати, адже 80% наших клієнтів — з агробізнесу.

Як протидіяти рейдерству в АПК?

Ігор Мельник: Основною причиною аграрного рейдерства є незавершеність земельної реформи. Також варто взяти до уваги нестабільну політичну ситуацію, недосконалу судову реформу та саме законодавство України. Тому, на мою думку, антирейдерські механізми мають забезпечуватися державою. Проте не слід забувати і про стандартні механізми захисту, зокрема, юридично правильно оформлені документи, постійний моніторинг соціальної ситуації на селі, проведення due diligence для зменшення потенційних ризиків тощо.

Розкажіть про соціальну відповідальність: що зроблено, що у планах зробити на орендованих землях?

Ігор Мельник: Ми прийшли сюди господарювати, і для нас надзвичайно важливий людський фактор. Ми намагаємося зробити життя селян легшим: беремо участь у різних соціальних проектах на селі, підтримуємо школу та дитячий садочок, будуємо дороги, зимою їх розчищаємо, проводимо день села тощо.

Якщо відкриють ринок землі, чи готові купити землю?

Ігор Мельник: До відкриття ринку землі я ставлюся позитивно. Питання, чи буду я інвестувати, поки лишається для мене відкритим. Але я відчуваю соціальну відповідальність за людей на селі, за ці 7 років вони стали рідними.

Ви вже згадували, що були у зоні АТО. Що винесли для себе?

Ігор Мельник: Я виконував свій громадянський обов«язок перед Батьківщиною. Моя посада — заступник командира роти по роботі з особовим складом 13 окремого батальйону 95 окремої десантно-штурмової бригади. В зоні АТО я продовжував «практикувати», адже часто консультував хлопців з різноманітних юридичних питань.

Головне, що я зрозумів, — для нормального функціонування держави не має бути практики війни, але треба хоча б один раз захистити країну, щоб бути спокійним потім усе життя.

Яким бачите майбутнє агросектору України?

Ігор Мельник: Це основний сектор для України, адже ключові галузі, такі як металургія та вугільна промисловість, «лягли». Експорт агропродукції становить близько 35% від загального експорту, тобто цей показник практично монопольний. Тут іншого шляху й немає.

Інтерв'ю для Agroportal http://agroportal.ua/ua/publishing/intervyu/igor-melnik-delat-oshibki-v-pole-i-v-tetradi-sovershenno-raznye-veshchi/