Практика «вибивання» боргів

6 березня 2017

Після пережитої планової перевірки діяльності арбітражного керуючого - прийшов час для написання чергового блогу.

Цього разу, я хочу представити Вам кейс, який стане корисним саме для кредиторів аграрних компаній.

Всі ми знаємо, що основний актив будь-якого аграрного господарства це земля, не дивлячись на те, що вона навіть не є його власністю, а знаходиться в користуванні, і в разі визнання боржника банкрутом - договори оренди припиняються. За такого сценарію здаватиметься, що кредиторам для погашення боргів залишаються на розтерзання «майбутні врожаї» і розбита техніка боржника, але все набагато веселіше.

Аграрний сектор в Україні сьогодні виступає найбільш прибутковим бізнесом, що і піднімає вартість 1 га с/г земель. Деякі аграрії вважають, що максимальний прибуток вони отримують від продажу готового бізнесу, або землі, а ігри із посівними програмами - це лише передпродажна підготовка. І такі ігри часто закопують псевдо фермера в боргову яму, оскільки вся діяльність ведеться за рахунок залучених інвестицій. Не встигнувши вигідно продатися, фермер стає банкрутом!

Результат такої діяльності на обличчя: техніка зношена, поля не доглянуті, урожай мінімальний, в бухгалтерії бардак, репутація серед орендодавців на нулі, єдиний високий показник - борги.

І в більшості таких випадків процедура банкрутства ініціюється Боржником, який і контролює процес. У таких випадках, його головне завдання - ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів і перевести всі активи, в тому числі і землю, на нову компанію. Не виключено, що це буде компанія покупця. Тому і розпорядника майна, Боржник намагається ввести в процес «свого». І ось тут починається найцікавіше...

Такий розпорядник майном начебто і виконує свої обов'язки, але якось дуже слабко - це хороший привід подати скаргу в суд і замінити його, а після цього – й усунути з посади керівника Боржника і призначити на його місце нового сумлінного розпорядника майном, який виведе всі на чисту воду і забезпечить максимальне погашення вимог кредиторів.

Маючи повний контроль над діяльністю боржника, кредитори можуть прийняти рішення про санацію боржника та продовжуючи його господарську діяльність, погашати борги за рахунок реалізації зібраного врожаю.

З нашої практики, серед кредиторів аграрного боржника завжди можна знайти і постачальників посівного матеріалу і мінеральних добрив, які і можуть стати основними інвесторами. Це звичайно може і неосновної вид їх діяльності, але це точно спосіб повернути борг.

Такий варіант чомусь дуже часто забувають кредитори і намагаються повернути свої борги створюючи труднощі боржника в завершенні його ліквідації.

«Ви говорите банкрутство це кінець, а я скажу, що Ви не вмієте ним користуватися!»

 

Микола Струць,
партнер IMG Partners, адвокат, арбітражний керуючий

спеціально для Agroportal: http://agroportal.ua/ua/views/blogs/praktika-vybivaniya-dolgov/