Сьогодні все частіше зустрічаються випадки, коли у спадок може дістатися не тільки квартира або машина, але і боргові зобов'язання.
Про 7 важливих моментів, на які варто при цьому звернути увагу спадкоємцю, розповіла виданню «Юридична практика» Олена Штогрин - асоційований партнер IMG Partners, адвокат.
Є така народна мудрість «Не пий дарового вина: прийде дорожче купленого».
Сьогодні все частіше зустрічаються випадки, коли у спадок може дістатися не тільки квартира або машина, але і боргові зобов'язання померлого. Борги померлого, іпотека / застава успадкованого майна, найчастіше виявляються сюрпризом для правонаступника. Однією з причин цього є відсутність в Цивільному кодексі України норми, що встановлює зобов'язання учасників спадкових правовідносин з'ясовувати наявність всіх боргів, які мав спадкодавець за життя, і всіх кредиторів, які мають право вимоги по таким боргами.
Згідно зі статтею 1218 Цивільного Кодексу України, в спадкову масу входять не тільки права, але й обов'язки спадкодавця. Спадкоємець має право прийняти спадщину або не приймати її. При цьому прийняти спадщину з умовою чи із застереженням можна (ст. 1 268 Цивільного Кодексу України). Тобто, не можна прийняти частину спадщини (тільки права) і відмовитися від іншої частини спадщини (обов'язків).
Припустимо, що потенційний спадкоємець може успадкувати кілька об'єктів нерухомості від померлого, який мав при житті зобов'язання за кредитним договором. Що робити в ситуації, що склалася, як отримати спадок і не застрягти в безодні чужих боргів ??? Які моменти важливо врахувати, щоб зрозуміти подальші перспективи отримання вигоди від спадщини?
Пропоную потенційному спадкоємцеві звернути увагу на наступні обставини:
1. Банк може вимагати погашення боргів виключно в межах успадкованого. Своїм власним майном спадкоємець за боргами спадкодавця не відповідає.
Згідно частини 1 статті 1 282 Цивільного кодексу України спадкоємці несуть відповідальність за зобов'язаннями спадкодавця в межах дійсної вартості спадкового майна, що перейшло до них.
2. Потрібно визначити можливі витрати на оформлення майна, суму податку, яку доведеться заплатити при отриманні спадщини. Сума податку (або його відсутність) залежить від ступеня спорідненості між спадкоємцем і спадкодавцем. Дуже важливо враховувати такі витрати, оскільки якщо раптом щоб погасити борги доведеться продати успадковане майно, то спадкоємець може опинитися в мінусі (сплативши всі податки за отриманий спадок, послуги нотаріуса і т.д.). У підсумку, є ризик, що спадкоємець залишиться і без спадщини і без своїх грошей.
3. Слід перевірити, чи не було застраховане життя боржника. Якщо страховка була, то, теоретично, спадкоємці можуть відбутися легким переляком, оскільки борг за кредитом буде погашений за рахунок виплати страхової компанії. Вони навіть можуть отримати гроші, якщо страхова виплата буде за сумою більше, ніж залишок заборгованості за кредитом – страховик і банк цей залишок повинні повертати спадкоємцям. Але звичайно є сумніви, що зі страховкою у спадкоємців все пройде без проблем. Страхові компанії люблять знаходити масу причин, щоб відмовити у виплаті. Також, не варто виключати ситуацію, коли страховка просто не спрацює. Наприклад, якщо позичальник помер від хронічного захворювання, то, по полісу страхування від нещасного випадку, які купують більшість позичальників, страховик просто відмовить у виплаті, оскільки це не страховий випадок.
4. Потрібно перевірити, коли настав термін вимоги за кредитним договором, і чи звернувся кредитор до спадкоємця в строк. Стаття 1281 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо кредитору було відомо про смерть спадкодавця-боржника, але він не пред'явив вимоги про повернення боргу до спадкоємців, які прийняли спадщину, у шестимісячний строк або якщо він не міг знати про відкриття спадщини, але не перед 'явив своїх вимог до спадкоємців протягом року, він позбавляється права вимоги.
5. Необхідно перевіряти яким чином, за який період сформована сума заборгованості по кредиту (відсотки, витребування). Що входить в суму боргу, яку просить погасити банк. Пунктом 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають з кредитних правовідносин» 30 березня 2012 №5, передбачено наступне «..спадкоємці несуть зобов'язання погасити нараховані відсотки і витребування тільки в тому випадку, якщо вони вчинені позичальникові за життя. Інші нараховані зобов'язання фактично не пов'язані з особою позичальника і не можуть присуджуватися до сплати спадкоємцями».
6. Важливо дізнатися інформацію про те, чи немає рішення суду про стягнення з боржника-спадкодавця суми кредиту та штрафних санкцій, яке він не виконав за життя. Чи виконавче провадження щодо боржника в органах державної виконавчої служби, арешт майна. Якщо таке є, то спадкоємець ризикує дуже скоро стати стороною-боржником у виконавчому провадженні, замість померлого.
Роз'яснення, вказане вище (п. 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України) встановлює виняток із загального правила, передбаченого частиною 1 статті 1282 Цивільного кодексу України. При цьому слід враховувати, що згідно з ч. 2 статті 1231 Цивільного кодексу України до спадкоємця переходить обов'язок сплатити неустойку (штраф, пеню) за умови, що: 1) судом було прийнято рішення за призначенням певної суми до виплати кредитору; 2) боржник (спадкодавець) не виконав такого рішення суду.
7. Якщо спадкоємець дізнався про те, що у боржника-спадкодавця був майновий поручитель, то є ймовірність, що поручитель погодиться поручитися за нового боржника. Поручитель приймає на себе зобов'язання відповідати за виконання кредитного договору за боржника (статті 553 - 554 ЦК), а також будь-якого боржника в разі переведення боргу або смерті боржника, якщо таке зазначено в договорі поруки. Але, як показує практика, не варто покладати на цю особу серйозні надії. Швидше за все, іпотекодавець скористається можливістю і відмовиться бути майновим поручителем спадкоємця, а договір іпотеки буде визнаний припиненим.
У відповідності зі ст. 17 Закону України «Про іпотеку» іпотека припиняється у разі припинення основного зобов'язання або закінчення строку дії іпотечного договору. Відповідно до ч. 1 ст. 608 ЦК України зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою. Згідно ст. 523 ЦК України порука або застава, встановлена іншою особою, припиняється після заміни боржника, якщо поручитель або заставодавець не погодився забезпечувати виконання зобов'язання новим боржником. Таким чином, іпотека припиняється у зв'язку зі смертю боржника, якщо поручитель відмовився поручитися за нового боржника.
Аналогічна правова позиція висвітлена в постанові Верховного Суду України від 17.04.2013 року по справі № 6-18цс13.
Звичайно, якщо мають місце позитивні для потенційного спадкоємця обставини, то важливо звернутися до якісної фахівця - юриста, щоб той оцінив подальші ризики і перспективи, роз'яснив йому порядок дій.
Якщо ж всі вищеперелічені моменти враховані і сформувалося чітке розуміння, що борги значно перевищують вартість спадщини і судові позови не принесуть бажаного позитивного результату, спадкоємець завжди може відмовитися від прийняття спадщини. Для цього просто необхідно написати в нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про відмову від спадщини. У разі претензій банку повідомити про свою відмову і порадити звернутися за підтвердженням цього факту в нотаріальну контору.
Олена Штогрин,
асоційований партнер, адвокат