Власна зерносушарка: вигода чи проблема?!

27 квiтня 2018

Ви вже зібрали кошти на власну зерносушарку і Вам вже «горить» її придбати? Останнім часом з цього і починаються проблеми. Якщо не хочете придбати таку аграрну цяцьку і все одно возити зерно сушити на елеватор, врахуйте декілька порад.

Середньостатистичний аграрій може безперервно спостерігати за трьома речами: як тече вода, як горить вогонь і як сушиться щойно зібрана кукурудза у його власній зерносушарці. Кожен поважаючий себе власник аграрного бізнесу мріє про зерносушарку. І як показує практика, не просто про зерносушарку, а про дешеву зерносушарку, за що, в принципі, важко осуджувати. Але такі мрії призведуть до того, що зерносушарка не зерно Вам сушитиме, а створюватиме проблеми, котрі доволі легко уникнути, якщо перед її придбанням керуватися наступними порадами, які сформувалися з власним досвідом та досвідом наших аграрних клієнтів.

«Виробник» інколи звучить надто гучно

Після того, як Ви вже вибрали, яку зерносушарки орієнтовно бажаєте придбати: на дровах чи на газу, модульну чи шахтну, Ви ж звісно шукатимете надійного виробника. Одні шукають, в першу чергу, дешевий варіант, інші в пошуках варіанту найближчого до власного підприємства, треті зважають на марку виробника. Пропонуємо, в першу чергу, порадитись з аграріями, які вже придбали зерносушарку. Більше того, якщо Ви вже приблизно обрали виробника зерносушарки, Ви можете попросити менеджерів цього виробника показати робочі зерносушарки, які вони вже поставляли своїм клієнтам з виїздом до відповідного підприємства. Як правило, такі прохання не ігноруються. Таким чином, Ви зможете знайти оптимальний і надійний варіант вислухавши оцінку власників зерносушарок з досвідом.

В будь-якому разі у виробника або дилера зерносушарок повинні бути документи, які підтверджують, що їх обладнання відповідає вітчизняним або міжнародним технічним регламентам, державним стандартам. Як правило, вказане підтверджується сертифікатом відповідності, який видається спеціалізованими установами або науково-дослідними інститутами. Також, слід поцікавитись у виробника щодо наявності технічної документації на відповідну модель зерносушарки. Бажано перевірити автентичність та дійсність сертифіката відповідності на обрану Вами модель зерносушарки. Це можна зробити звернувшись до установи, яка видавала відповідний сертифікат.

Проте, як виявилося на практиці наявність всіх зазначених документів не завжди гарантує надійність виробника. Тому що бувають випадки, коли невеликі виробники нехтують певними правилами і в результаті перевірки їх діяльності державними органами нагляду в різних сферах, їх діяльність тимчасово зупиняють. І це не поодинокі випадки. А тепер уявіть собі, що Ви чекали свою зерносушарку, наприклад, в серпні, а через зупинення діяльності підприємства виробника, взагалі не зрозуміло, коли Вам поставлять зерносушарку. При цьому, виробник не повідомлятиме про таку ситуацію і щонеділі годуватиме Вас обіцянками, що найближчим часом все поставлять. А потім починаються жнива і Ви знову звертаєтесь до свого давно знайомого елеватора, до якого Ви вже й не планували звертатись. Ще й, як мінімум передоплату за зерносушарку Ви вже перерахували виробнику.

Особливо звертаю Вашу увагу на окремих вітчизняних виробників зерносушарок, які конструюють їх за начебто «власною розробкою», але ніякої технічної документації або правила експлуатації зерносушарки вони чомусь одразу не надають. І от тут виникає проблема: з початку будівництва зерносушарки сам замовник не завжди просить відповідну документацію, адже виробник начебто розповів все, що потрібно знати про зерносушарку, навіть дав гарантію на рік. Народ у нас часто зустрічається простий навіть у бізнесових питаннях. Але досвід приходить з часом і через неділю-дві в зерносушарці починають виникати різні дрібні несправності, які виробник, звісно ж, виправляє, але за Ваш рахунок. Тому, радимо перед придбанням зерносушарки перевіряти виробника у всіх можливих аспектах: від документації на обладнання до наявних судових рішень стосовно виробника.

Читайте договір! Вдумливо!

Цікаво, що більшість нехтує такою порадою і з придбанням зерносушарок такі випадки також непоодинокі. І звісно ж до юристів звертаються, коли вже ні зерносушарки, ні грошей, які за неї заплатили немає, а Вам ще платити елеватору за сушку зібраного зерна. І в таких випадках Вас чекає не безкоштовний судовий процес, який затягнеться не на один місяць.

Ви готові так ризикнути?! Тоді врахуйте деякі рекомендації.

Виробники зерносушарок зазвичай пропонують своїм клієнтам шаблонні договори поставки або купівлі-продажу і зміни до них переважно не вносяться. Але ж клієнт завжди правий! Тому отримавши від виробника договір, проконсультуйтесь з юристом щодо положень останнього. Ви хоча б будете розуміти наявні для Вас ризики за договором, які стовідсотково існують у всіх подібних договорах від виробників.

В першу чергу, рекомендуємо у договорі поставки зерносушарки передбачити штрафи, які накладаються на виробника у випадку прострочення поставки зерносушарки хоча б на один день. При цьому, не скупіться на розмір штрафу. Адже, як я вже зазначав, бувають ситуації, коли врожай Ви вже зібрали, а виробник вчасно не поставив зерносушарку. Звісно ж, Ви повезете зерно до найближчого елеватора, щоб його просушити, а це вже додаткові витрати, які виникли з вини виробника. До таких витрат можна віднести послуги елеватора на сушіння та очищення зерна, паливо для транспортування зерна та інші пов’язані з цим витрати. Тому згадайте у договорі поставки про штрафи за невиконання виробником умов договору та обов’язок останнього відшкодувати Вам всі витрати, які понесені з вини виробника. Не забутьте зберегти всі документи, які підтверджують Ваші витрати, наприклад, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), договори складського зберігання зерна, виписки з банку про оплату послуг елеватора та ін.

Також, не буде зайвим детально прописати положення щодо гарантії на зерносушарку. Зокрема, важливо зазначити детальний порядок повідомлення виробника про виявлені несправності зерносушарки та строк протягом якого виробник повинен усунути такі несправності. Бажано, щоб цей строк не перевищував 1-2 дні, адже в період жнив довготривалий простій зерносушарки може коштувати Вам частини зібраного врожаю. Не зайвим буде детально прописати у договорі, які несправності виробник усуває безкоштовно та які несправності замовник може усунути самостійно.

Ще й можна трохи «наваритись»

Обираючи модель зерносушарки, радимо думати не тільки про себе, а й про сусідні аграрні підприємства, які також возять свій врожай на елеватор. Якщо є можливість, краще обрати зерносушарку з більшим обсягом вивантаження зерна, за умови, що поряд з Вами є аграрні підприємства, які готові сушити у Вас зерно. Результат не змусить себе довго чекати. Таким чином, зерносушарка Вам скоріше окупиться і відносини з сусідами поліпшаться. Якщо ж поряд з Вами відсутні інші аграрні підприємства радимо обирати зерносушарку, яка відповідає масштабам Вашого підприємства.

Окремо рекомендуємо обирати зерносушарку з максимальною автоматизацією процесів сушіння з метою максимального усунення людського фактору від експлуатації зерносушарки. Адже, від багатьох власників зерносушарок лунали нарікання на помилки працівників підприємства внаслідок чого страждало обладнання зерносушарки та персонал.

На останок зазначу, що придбання зерносушарки це свого роду інвестиційний крок для Вашого аграрного бізнесу, який ставить за мету розширення можливостей підприємства, а не створення додаткових проблем. Тому, перш ніж придбати зерносушарку у певного виробника, зробіть все можливе, щоб впевнитися у вигідності такого кроку. Адже, в першу чергу, від Вас залежить стане придбана зерносушарка для Вашого бізнесу вигодою чи проблемою.

Спеціально для видання АгроМаркет.